Jdi na obsah Jdi na menu
 


Modlitby jitřní a večerní ke čtení doma

30. 3. 2020

Nejmilejší bratři a sestry v Kristu!

Bohužel, už ted´se musíme připravovat na nejhorší možný scénář, pokud jde o letošní oslavy Paschy - Vzkříšení Kristova. Je zjevné, že chrámy budou muset zůstat zavřené, což neznamená, že nebudou slouženy žádné bohoslužby, ale to že  do nich nebude umožněn vstup žádnému věřícímu. V praxi to znamená například to, že nebudeme posvěcovat žádné košíky s pokrmy, a všichni ti, kteří odkládali svatou tajinu Zpovědi a Přijímání na velkopostní dobu, tento krát mají smůlu. My jsme sice i dříve upozorňovali na to, že tato praxe je veskrze špatná a nepravoslavná, ale letos se nám to poprvé vymstí - a to v pravém slova smyslu.

Je totiž smutným faktem, že většina věřících považuje chrám za místo rezervované pro modlitbu a jakési 'náboženské úkony' (tím jsou myšlený svaté tajiny Církve: Křest, Pokání, a nakonec i Přijímání svatého Těla a Krve), zatímco v našich domovech nejčastěji nejsou vidět ani ikony (dokonce někdy tam vídáme jakési obrázky, rozhodně nepocházející z pravoslavné Církve), ani Kříž, už nemluvě o lampádce nebo kadidelnici. Každá křest´anská domácnost by musela mít svůj modlitební koutek, místo kde se spolu, nebo každý za sebe modlíme ráno, večer a kdykoli pro to cítíme potřebu. Ted´se to budeme prostě muset naučit!

Liturgie v chrámu budou probíhat i nadále, pokud státní orgány nerozhodnou jinak, a tam je přinášena obět´ za celý svět! My pak ve svých domovech musíme přinést svou vlastní obět´: půst, modlitbu, lásku k bližnímu... Zdá se, že ted´ na tohle všechno budeme mít spoustu času. Tak nepromarněme svou příležitost.

Pod těmito odkazy najdete modlitby ranní a večerní: 

Církevně-slovansky: https://azbyka.ru/molitvoslov/molitvy-utrennie-bez-tolkovanij.html

https://azbyka.ru/molitvoslov/molitvy-na-son-gryadushhim-bez-tolkovanij.html

Audio - k poslechu: https://azbyka.ru/audio/molitvy-utrennie-i-vechernie.html

Česky: http://download.pravoslavi.cz/modlitby/moveji-2012-w.pdf