Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nikola Tesla

11. 7. 2020

Dne 10. července 1856 se narodila jedna z nejzářivějších vědeckých hvězd lidského rodu, fyzik, vynálezce, filantrop a mnoho toho dalšího - Nikola (Nikolaj/Mikulaš) Tesla. Byl synem pravoslavného kněze - tedy pravoslavným křest´anem, a jako takovému mu dlužíme pár slov i my, tady na našich stránkách.

O jeho známých a neznámých vědeckých objevech a vynálezech (mnohé z nich byly samotným Teslou zničeny, aby po jeho smrti nepadly do špatných rukou) tady psát nebudeme. Chtěli bychom se především podělit o některé jeho výroky ohledně smyslu života, konání dobra a ne/existenci zla, významu lásky. 

¨Je třeba konat dobro až do vyčerpání, je třeba vyděsit vesmír dobrem, tak jako my jsme vyděšeni množstvím zla ve světě. Je třeba konat dobro až po hranici hlouposti - i za ní. Je třeba činit dobro i když se nám zdá, že k tomu neexistuje žádný pádný důvod. Každý den je třeba záměrně roztavit nečí duši. Je třeba zmást vesmír. Musíme činit dobro, i když se to zdánlivě nevyplácí. Musíme - navzdory všemu. Musíme, protože to jediné dává smysl. Jedíně tím dobrem můžeme porazit nesmysl. Je třeba konat dobro, i když se nám zdá, že činit dobro nedává smysl. Jen nesmyslné dobro mi zavání opravdovým smyslem. Dokonalé, čisté dobro, beze smyslu.¨