Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novomučedník Stanislav

20. 2. 2019

novomucenik-stanislav-nasadil.jpg

Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku zanesla do diptichu svých svatých našeho rodáka, pravoslavného kněze a mučedníka STANISLAVA NASADILA, umučeného v červnu-červenci roku 1941 v ustašovském koncentračním táboře Gospić. Otec Stanislav byl duchovním Srbské pravoslavné církve, narodil se roku 1904 na území pozdějšího Československa a již dříve byl svatořečen Srbskou pravoslavnou církví.

Novomučedník otec Stanislav Nasadil se narodil 20. 10. 1907 v Lošticích u Mohelnice. Do Srbska odešel za studiem teologie pro obnovující se pravoslaví v roce 1923. Studium začal ve Sremských Karlovicích, odkud přešel do Bitoly (dnes Makedonie), kde roku 1928 završil studium teologie. Potom sloužil v hornokarlovacké eparchii na farnosti Lička Jasenica. Během druhé světové války se stal Stanislav Nasadil jako tisíce pravoslavných lidí obětí ustašovského řádění. V červnu byl se svým biskupem Sávou Trlajičem zatčen a mučen mj. ustašovským zločincem Josipem Tomljenovičem a následně v koncentračním táboře Gospič přijal mučednickou smrt. V Srbské pravoslavné církvi byl připočten ke svatým v roce 1961.

Zařazení novomučedníka otce Stanislava Nasadila do spisu svatých Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku mimo jiné připomíná účast a podporu Srbské pravoslavné církve při obnově pravoslaví v prvorepublikovém Československu a také utrpení pravoslavných Srbů během ustašovského teroru.

Památka novomučedníka otce Stanislava Nasadila bude slavena vždy 20.6. v den jeho odvlečení do koncentračního tábora Gospič.