Svatá Nina Gruzínská, svatý Sáva Srbský
27. leden (14. dle starého stylu) je významný den pro naši svatou Církev. Hned dvě autokefální pravoslavné církve: starší církev Gruzie a mladší církev Srbska a s nimi i tyto dva významné křest´anské národy, dnes oslavuji své patrony a zakladatele, učitele a osvětitele.
Svata Nina byla příbuznou svatého velkomučedníka Jiřího a jerusalemského patriarchy Juvenála. Pocházela z Kapadocie, ze šlechtické rodiny. Dozvěděla se o Gruzii ještě jako mladá a přála si tam odjet a přinést jim blahou zvěst Kristova evangelia. Modlila se proto k přesvaté Bohorodičce a ona slíbila, že ji tam jednou zavede. Když nastal čas, mladá Nina odcestovala do Gruzie a po kratkém pobytu si u národa získala velkou oblibu. Zanedlouho se jí povedlo pokřtít i gruzinského krále Miriána, jeho manželku Nanu a syna Bekara, kteří Nině potom horlivě pomáhali v misionářské práci. Ještě za života se jí podařilo projít téměř celou Gruzii a pokřtít její národ, a to v době strašného pronásledování za vlády krvelačného císaře Diokleciána. Zesnula v Pánu v roce 335.
Svatý Sáva byl synem Štěpána Nemanji, velkého srbského župana a narodil se v roce 1169. Už jako mladý toužil žít duchovním životem, spíše než velmožským a proto utekl na Svatou Horu a stal se mnichem. Po čase se s jeho rozhodnutím smíří i jeho otec a následuje ho - stane se též svatohorským mnichem Simeonem. Sáva se později stane prvním arcibiskupem Srbské církve, když u císaře a patriarchy dosáhne nezávislosti pro svou církev. S otcem postavili významný svatohorský monastýr Chilandar. Finančně bohatě pomáhali a stavěli mnohé kláštery, školy a chrámy v srbské zemi, na Svaté Hoře i jinde, třeba ve Svaté Zemi. Usmiřoval své znesvářené bratry, vnášel mír mezi jimi a okolními národy, vytvářel Srbskou církev a s ní i stát, písemnost a kulturu. Všechny významné balkánské národy ho měli v oblibě, jelikož neúnavně pracoval pro blahobyt všech. Zesnul v bulharskem Trnově, za vlády císaře Asena, kdy náhle onemocněl po liturgii na svátek Bohozjevení. Jeho tělo bylo přeneseno do Srbska králem Vladislavem a turecky Synan-Paša ho vzal a spálil v Bělehradu 27. 4. 1595. Na tom místě dnes stojí velkolepý chrám svatého Sávy, klenot celého pravoslaví (viz níže).
zdroje: Ohridski prolog, episkop Nikolaj, Ochridský prológ, svatý Nikolaj Velimirovič, slovenské vydanie
ikony: Wikipedie
https://www.youtube.com/watch?v=R-BcZzv12w0
https://www.youtube.com/watch?v=Q7V6_b4gV-4&feature=emb_logo