Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoční tradice versus pohanství

11. 12. 2019

Každým rokem se v tomto předvánočním období, znovu a znovu, napříč křest'anskými církvemi, rozpoutává pravý malý boj o Vánoce. Jak zachovat ryze křest'anskou povahu a ráz oslav tohoto svátku, který pro každého křest'ana (ale i lidstvo vůbec) má obrovský význam.

Tento krát nebudeme psát o věroučné náplni a podstatě svátku Narození Kristova, to až zanedlouho. Je jasné, že křest'anská církev už od začátku, mínila tento svátek postavit jako jakýsi protiklad pohanským oslavám, které u různých národu v tuto roční dobu vyznívaly jinak. I když křest'anství v tomto střetu jasně vyhrálo, přece jen mnohé tradice pohanského rázu dodnes zůstávají. Dokonce se zdá, že v naší době nabírají na intenzitě a staré dobré pohanství se nadechuje k novému životu.

Už počínaje svátkem Dušiček, který se pod vlivem anglo-saksonské tradice pomalu přeměňuje na Halloween, o čemž jsme psali už dříve, vcházíme do období, které spíše připomíná jakési ¨pandemonium,¨ nežli advent (od latinského adventus = příchod/příprava, pro nás pravoslavné pořád platí čtyřicetidenní půst před svátkem Narození Kristova). V těchto dnech jsme mohli (tak trochu s hrůzou) sledovat, jak kdesi v Rakousku čerti tzv. ¨krampusáci¨ prohánějí lidí po ulicích a nelítostně do nich mlátí a kopou. Každý rodič asi ví jak náročné je děti připravit na období mikulášských ¨obchůzek,¨ kdy nejedno dítě zažilo pravý a nefalšovaný panický záchvat při střetu s čerty, doprovázejícími Mikuláše a bezejmenného anděla (tyto dvě v tomto případě téměř irelevantní postavy) v této sváteční dny. Je toho samozřejmě, ještě mnohem více, třeba pouštění lodiček se svíčkou, což je stará věštecká praxe, podobná lití olova, pocházející Bůh ví odkud, možná dokonce z Islámu.

Tímto nechceme jakkoli zpochybňovat uvedené tradice, které se zdomácnili v české kultuře (nezapomeňme, že slovo kultura pochází ze slova kult), ale spíše položit otázku: Kdy přesně (a proč) i díky těmto tradicím, z našich ulic, škol, domů - a nakonec i srdcí - zmizel Kristus Boho-člověk o Vánocích?