Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oznámení o bohoslužbách v podmínkách nouzového stavu omezení pohybu

Nejmilejší v Kristu bratři a sestry!

I když už jsme v tomto roce jednou ve stejné situaci byli, rádi bychom odpověděli na některé z nejčastějších otázek (včetně těch hypotetických) týkajících se epidemie, nouzového stavu a toho, jak se to všechno promítá do života nás věřících a do církevního života.

Hned na začátku je potřeba zdůraznit, že my jako Církev se nezabíváme epidemiologií, ekonomií, politikou ani politologií. Zvláště pak nekomentujeme různé teorie o původu viru, důvodech jeho rozšíření do celého světa, opatřeních Vlád postížených států, možném zneužívání celé situace a jakýmysi skrytými agendami za tím vším - toto rozhodně není pole naší působnosti. 

Našim posláním je SPÁSA! Tak, jako tato práce je kompleksní, též význam tohoto slova je kompleksní. Církev má sílu a schopnost léčit, hlásat Naději, rozdávat a šiřit Lásku, ale i předcházet některým hystorickým procesům, někdy také být jejích spouštěčem a katalisátorem. Tou hnací silou je Víra. 

Proto v situacích jako je tato, my určitě nemůžeme bez námitek souhlasit se všemi opatřeními, která nám objektivně brání v naší misi. Nemůžeme se ani stotožnit s tím, že normální, leckdy tolik potřebné, ba přímo léčivé mezilidské kontakty představují jen a jen nebezpečí a ohrožování ostatních. Naše církevní shromáždění na bohoslužbách je z tohoto důvodu zcela znemožněné a bohoslužby se odvíjejí za zavřenými dveřmi, což je nonsens. A to všechno i přesto, že svobodné vyznání víry je zaručené Deklarací o základních lidských svobodách.

Navzdory všemu, je naší povinností podělit se jakýmkoli způsobem na překonání těžkého pokušení, ve kterém se naše společnost v tomto roce ocitla. Tady nejde o pouhou solidaritu, ale přímo o poslechnutí Božího Slova, o naplnění našeho poslání. To, že nemůžeme být přítomni na svaté Liturgii nás neučiní slabšími křest´any. Naopak, mělo by nám to připomenout proč vlastně na liturgii chodíme, co tam hledáme, co nám to dává. Odpověd´ je samozřejmě - Kristus. To On se nám v Kalichu nabízí a my se s Ním sjednocujeme, nebo Ho naopak odmítáme.

I když za nepřítomnosti věřících, Svatá božská liturgie stále probíhá a s Boží pomoci probíhat bude. Pojd´me své domy (nebo alespoň pokoje) na chvilku přeměnit na chrámy, přečíst si v klidu modlitby před svatým Přijímáním, před spaním, modlitby jitřní, před a po jídle, postit a modlit se, pomoct někomu... Potom se s knězem individuálně domluvit na svatém Pokání (Zpovědi) a svatém Přijímání, bez toho aby nás kdokoli mohl nařknout z ohoržování jiných lidí.

Toto je naše jediná cetsa, vždy stejná, vždy spasitelná a radostná.